A Világgazdaság elemzői konszenzusa éves szinten 5 százalékos, havi bázison 0,2 százalékos növekedést jelzett.
Ezek szerint
a mostani, márciusi az első olyan adat, ami nem okozott negatív meglepetést – sőt, rendkívül pozitív meglepetésként értékelhető.
Az élelmiszer-infláció a havi bázison stagnált; nem tudni, hogy pontosan milyen mértékben, de ebben már megjelenhetett a március 17-től életbe lépő árrésstop hatása.
Mint ismert, az élelmiszerek ára egy év alatt 7,0 százalékkal nőtt, ezen belül a liszté 42,2, az étolajé 32,7, a tojásé 26,1, a kávéé 18,6 a legszembetűnőbb.
A szolgáltatások 7,5 százalékkal drágultak, ezen belül a lakbér 11,8, a postai szolgáltatások 11,3, a járműjavítás és -karbantartás 10,3, a lakásjavítás és -karbantartás 10,0, a testápolási szolgáltatások 9,9 százalékkal nőtt a tavaly márciusihoz viszonyítva.
Az egyszeri hatásoktól megtisztított maginflációs mutató, ami legjobban leírja az inflációs folyamatokat, 5,7 százalékra süllyedt.
A KSH közölte: a háztartási energiáért 2,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a vezetékes gáz ára 5,5, a tűzifa ára 5,1 százalékkal mérséklődött, míg a palackos gázért 10,2 százalékkal többet kellett fizetni.
A járműüzemanyagok ára 2,5 százalékkal mérséklődött, a gyógyszer, gyógyáruk 3,1 százalékkal drágultak.
A tartós fogyasztási cikkek 0,4, a szolgáltatások 0,3 százalékkal drágultak, ez utóbbin belül a belföldi üdülés 1,7, a testápolási szolgáltatások 1,4, a járműjavítás- és karbantartás 0,9, a lakásjavítás- és karbantartás 0,7 százalékkal többe került. A háztartási energiáért átlagosan 0,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a vezetékes gázért 0,7 százalékkal. A járműüzemanyagok ára 4,1 százalékkal csökkent.
(MTI, VG)
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán